Jak sprawdzić pozycjonowanie strony? Narzędzia do monitorowania pozycji w Google

Od tego, jaką pozycję w wynikach wyszukiwania w Google zajmuje nasza witryna zależy w dużej mierze to, czy nasz biznes w sieci będzie przynosił zyski i jak duże one będą. Warto zatem trzymać rękę na pulsie i regularnie monitorować swoją pozycję, a w razie potrzeby podjąć odpowiednie działania. W jaki sposób możemy wpłynąć pozytywnie na widoczność swojej witryny w internecie i jakich narzędzi używać do sprawdzania jej pozycji?

Jak za darmo monitorować pozycję witryny w sieci?

Narzędzi służących do monitorowania pozycji strony www w sieci jest naprawdę wiele, jednak większość z nich jest płatna. Napiszemy o nich w dalszej części akapitu, teraz natomiast chcemy pokazać, że istnieje możliwość przeprowadzenia takiego badania za darmo. Najprostszym i wykorzystywanym przez większość użytkowników internetu często nieświadomie sposobem na sprawdzenie pozycji witryny w sieci, jest wpisanie frazy w wyszukiwarkę Google. Trzeba przy tym pamiętać, by przełączyć się na tryb incognito. Sposób ten sprawdza się w sytuacji, gdy chcemy sprawdzić tylko kilka kluczowych fraz.

Drugim sposobem jest wykorzystanie darmowego narzędzia udostępnianego przez Google o nazwie Google Search Console. Witrynę można weryfikować po domenie lub używając prefiksu adresu URL. To znacznie bardziej zaawansowane narzędzie, dzięki któremu można zdobyć takie informacje, jak:

  • pozycja ważnych dla nas słów kluczowych,
  • ile ruchu generują słowa kluczowe,
  • które podstrony są widoczne na jakie słowa kluczowe,
  • czy pozycje fraz rosną w czasie czy spadają.

Płatne narzędzia do monitorowania pozycji w Google

Płatnych narzędzi, których można użyć w celu monitoringu pozycji witryny w sieci jest całe mnóstwo, przez co trudno wybrać to, które spełni nasze wymagania. Aby nieco ułatwić dokonanie wyboru, postaramy się pokrótce opisać niektóre z nich.

Senuto

Senuto jest w rzeczywistości zestawem narzędzi, dzięki którym będziemy mogli zawalczyć o jak najwyższą pozycję w wynikach organicznych wyszukiwarki Google. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że cena dostępu do wszystkich możliwości oferowanych przez Senuto jest dość wysoka, dlatego trzeba mieć pewność, że faktycznie będziemy je wykorzystywać. Warto wybrać to narzędzie, jeśli interesuje nas analiza konkurencji, ogólna widoczność strony w Top 50, kanibalizacja słów kluczowych, statystyki fraz, grupowanie fraz, sugestie, itd.

Semstorm

Wykupując pakiet otrzymujemy dostęp do analizy do 500 stron i 5000 słów kluczowych. Ponadto narzędzie to daje nam inne możliwości, w tym monitoring mobile, analiza wyników z map, glokalizacja, dostęp do API, analiza konkurencji.

Ahrefs

Poza sprawdzaniem pozycji w wyszukiwarce Ahrefs pozwala na analizę linków. Ponadto przydaje się do optymalizacji treści czy wręcz budowania strategii marketingowej firmy. Z tego narzędzia korzysta wielu profesjonalistów z branży SEO, gdyż jest bardzo rozbudowane, posiada dużą ilość funkcji, a co ciekawe uwzględnia pozycję nie tylko w Google, lecz także w YouTube, Amazonie, Yahoo oraz innych wyszukiwarkach.

czeka na Twoją ocenę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.