7 wtyczek do WordPress ułatwiających pozycjonowanie

Wiemy, że niektóre kwestie związane z pozycjonowaniem, zwłaszcza jeśli chodzi o bardziej techniczne elementy, mogą sprawiać problemy. Mamy natomiast na to rozwiązanie – to bezpłatne wtyczki do WordPressa, które część prac ułatwią, a część… zrobią (prawie) za ciebie. Sprawdź, co ułatwi pozycjonowanie.

All in One SEO Pack

Popularną wtyczką do podstawowych prac związanych z optymalizacją strony jest All in One SEO Pack. Umożliwia:

  • tworzenie/poprawę meta tagów (również statycznych);
  • generowanie mapy strony;
  • generowanie oraz edycję plików robots.txt i .htaccess;
  • zmianę ustawień indeksacji treści;
  • połączenie z Google Search Console i Google Analytics;
  • zarządzanie wydajnością strony.

Wtyczka jest prosta, intuicyjna w obsłudze. Chętnie wykorzystują ją zwłaszcza te osoby, które o pozycjonowaniu już nieco wiedzą. A amatorom częściej poleca się…

Yoast SEO

Yoast SEO to wtyczka konkurencyjna do All in One SEO Pack. Posiada podobne funkcje (nie pozwala na łączenie z Google Analytics oraz nie ma opcji zarządzania wydajnością), a także kilka dodatkowych możliwości, które ułatwią optymalizację treści.

Chodzi o analizę fraz kluczowych oraz czytelności wpisów. Dzięki temu szybko zweryfikujesz, czy treści na konkretnej podstronie tworzone są zgodnie z zasadami SEO. To spore ułatwienie, choć naszym zdaniem, nie zawsze. Dlaczego? Choć Yoast SEO daje poprawki odnośnie optymalizacji, czasami mogą być one mylące (np. wskazówka „28.6% zdań zawiera więcej, niż 20 wyrazów. Jest więcej takich zdań, niż ich zalecane maksimum, wynoszące 25%. Spróbuj skrócić lub podzielić zdania.” – długość zdań powinna być uzależniona od stopnia skomplikowania tekstu, a także od tego, dla kogo jest przeznaczony).

Redirection

Redirection to wtyczka do szybkiego tworzenia przekierowań 301, które są koniecznością, gdy na twojej stronie występuje wiele błędów 404. Wystarczy przeanalizować serwis pod tym kątem, a następnie przy pomocy prostego edytora wskazać, na jaką podstronę chcesz przekierować niedziałające treści. Wtyczka Redirection jest intuicyjna w obsłudze, nawet laik sobie z nią poradzi. Pamiętaj jedynie, aby wykonywać przekierowanie na podobne tematycznie strony.

Really Simple SSL

Jedną z rekomendacji Google’a, jest wdrożenie certyfikatu bezpieczeństwa SSL (protokołu HTTPS). Możesz to zrobić „ręcznie”, aczkolwiek od razu ostrzegamy, nie jest to wcale takie proste. Instrukcja od twojego hostingodawcy zawiera zbyt wiele niezrozumiałych poleceń? Nic nie szkodzi – zainstaluj plugin do WordPressa Really Simple SSL, który w bezbolesny sposób przeprowadzi cię przez całą konfigurację.

W3 Total Cashe

Jeśli czytałeś nasz artykuł o poprawie szybkości ładowania strony, wiesz już, że konieczne są takie operacja jak minifikacja kodu, usunięcie nieużywanych skryptów, cache stron itp. Wiemy, brzmi jak czarna magia, ale wcale nie musisz się na tym znać, ponieważ wtyczka W3 Total Cache zadba o to za ciebie. Zmniejszy objętość witryny oraz wykona cache stron, dzięki czemu skróci czas odpowiedzi serwera, ładowania witryny. Minusem jest to, że konfiguracja pluginu wcale nie jest taka oczywista, aczkolwiek w internecie znajdziesz dokładne instrukcje, krok po kroku, jak ją ustawić, a także co oznacza aktywacja poszczególnych opcji.

Smush – Lazy Load Images, Optimize & Compress Images

Obowiązkowym pluginem do zainstalowania na WordPressie jest Smush – Lazy Load Images, Optimize & Compress Images. To wtyczka do optymalizacji obrazków, a dokładniej, do ich kompresji. I nie musisz się obawiać, zmniejsza rozmiar plików bez utraty jakości.

Po zainstalowaniu pluginu możesz skompresować zdjęcia/obrazki, które już zostały wgrane na serwer. Natomiast wszystkie nowo dodawane będą skalowane przed umieszczeniem ich w bibliotece mediów.

Schema – All In One Schema Rich Snippets

Wtyczka Schema – All In One Schema Rich Snippets służy do wprowadzania danych strukturalnych, umożliwiających uzyskanie wyników rozszerzonych w wyszukiwarce Google. Jest bezpłatna i prosta w obsłudze, dzięki niej wdrożenie schema przestawnie stanowić wyzwanie.

czeka na Twoją ocenę!

1 komentarz

  1. Sama zaczynam moją przygodę ze stroną na WordPress, dużo już czytałam, ale o takich narzędziach mało kto pisze, będę musiała potestować te wtyczki, bo wydają się bardzo praktyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.